TATRAPOLIS – svet miniatúr Tatralandia

Zdieľať túto stránku

pointer Ráztocká 21, 03105 Liptovský Mikuláš / pozrieť na mape phone +421 911 437 898 email tatrapolis@gmail.com web http://tatrapolis.sk
hours Tatrapolis park bude otvorený od 18. mája do 15. septembra 2019!

Originálne spojenie kováčskeho remesla a cestovateľskej vášne, ktoré vyústilo do podoby netradičného detského zábavného parku.

Na Liptove vyrástol nový zábavný park!  Vedľa aquaparku Tatralandia vznikol unikátny detský zábavný park – TATRAPOLIS.  

V Tatrapolise môžete vidieť kovové miniatúry známych svetových stavieb, pozrieť si na vlastné oči prácu kováča, alebo si dopriať neobmedzenú zábavu na 34 atrakciách. Ide o originálne spojenie kováčskeho remesla a cestovateľskej vášne, ktoré vyústilo do podoby netradičného detského zábavného parku s plochou 1,61 ha.

Charakter areálu dotvára aj Železná ulička s Kováčskou dielňou alebo kovový kostolík na Anjelskom vŕšku. Srdcom Tatrapolisu je Zemeguľaté námestie s kovovou točiacou sa sochou Zemegule. Na ňom je osadených 12 kovových miniatúr známych svetových stavieb. Vyrobené sú z kovu a sú verné kópie originálnych stavieb.

Vyrobené sú z kovu a sú verné kópie originálnych stavieb. Krátkou prechádzkou námestia je možné symbolicky precestovať celý svet – obdivovať ladnosť Eiffelovej veže,  prizrieť sa hodinám na veži Big Ben, spočítať „lupene“ budovy opery v Sydney alebo porovnať televíznu vežu na Kamzíku s kanadskou vežou CN Tower.

Zaujímavé je, že sa nejedná o malé diela, ale veľké kovové sochy. Veď napríklad len Eiffelova veža je 7 m vysoká.  Je to ideálne miesto pre nevšedné selfie!

Videli ste už Big Ben, Burj Al-arab, alebo CN Tower, ukované z čistého železa ? Príďte sa pozrieť na najznámejšie stavby sveta, ktoré sú jedinečnou kováčskou prácou. A to, že miniatúry nie sú celkom tak malé, vás presvedčí napríklad naša Eiffelová veža, ktorá má takmer 7 metrov.

Atomium

Je monument, ktorý navrhol inžinier André Waterkeyn pre príležitosť svetovej výstavy Expo 58  v Bruseli. Kovová konštrukcia predstavujúca kryštál železa zväčšený 165 miliárd krát sa skladá z 9 gúľ predstavujúcich atómy. Atómy sú umiestnené na vrcholoch kocky a jeden atóm  je v strede tejto kocky.

Jednotlivé gule sú navzájom prepojené tunelmi, ktoré symbolizujú neviditeľné sily medzi atómami. Celá štruktúra je položená na troch dvojitých pilieroch so schodiskami.

TatrapoliBig Ben

Elizabeth Tower alebo hovorovo Big Ben je veža na severovýchodnom konci Westministerského paláca v ktorom zasadá britský parlament. Podľa zvonu, ktorý je v nej umiestnený, sa ľudovo nazýva aj Big Ben. Je jednou z najznámejších londýnskych pamätihodností. Hodinová veža bola postavená podľa návrhu architekta Sira Charlesa Barryho pri rekonštrukcii pôvodného Westministerského paláca.

TatrapolisBurj Al-arab

V preklade -Veža Arabov je luxusný hotel v meste Dubaj v Spojených arabských emirátoch. Základy budovy siahajú 40-45 m do morského dna. Budova svojím tvarom pripomína napnutú plachtu typických arabských plachetníc.K stavbe hotela bolo použitých 70 000 kubických metrov betónu, 9 000 ton ocele a k výzdobe 10 000 m² plátkového zlata.

CN Tower

Je vysoká veža na brehu Ontárijskeho jazera. Slúži ako telekomunikačná veža, šíri televízny a FM signál. Ročne ju navštívi viac ako 2 milióny návštevníkov z celého sveta.Výstavba začala vo februári 1973. Veža má po vrchol schodiska 147 poschodí  a vo výške 336 m bola osadená plošina a na ktorej sa nachádza reštaurácia 360. Reštaurácia je typická tým, že sa každých 72 minút otočí okolo svojej osi.

TatrapolisEiffelova veža

Je kovová konštrukcia postavená na Champ de Mars v blízkosti  Seiny v Paríži. Je najvyššou stavbou v Paríži a je jeden z najznámejších symbolov sveta. Veža bola postavená v rokoch 1887 až 1889 pri príležitosti storočného jubilea Francúzskej revolúcie pre Svetovú výstavu.

Na výstavbe sa podieľalo 3000 kovorobotníkov  a zložilo 18038 predpripravených jednotlivých železných dielov s 2,5 miliónmi nitov iba za 26 mesiacov. Veža má tri plošiny – vo výške 57 m, 115 m a tretia takmer na vrchole vo výške 274 m.

Eiffelova veža narazila na odpor parížskeho obyvateľstva, ktoré ju považovalo za poškvrnu. Dnes ale všeobecne patrí Eiffelova veža k jedenému z najkrajších príkladov architektúry sveta.

Petronas Tower

Dvojica mrakodrapov, ktoré navrhol argentínsky architekt César Pelli. Výstavbu veží sponzorovala ropná spoločnosť Petronas, podľa ktorej sú aj pomenované.

Veže sú vo výške 170 metrov, medzi 41. a 42. poschodím, navzájom spojené dvojúrovňovým 58,82 m dlhým a 5 m širokým mostom. Slúži ako núdzový požiarny východ a ako vyhliadkové miesto. Most nie je pevne ukotvený, ale umožňuje nezávislý pohyb oboch veží počas vetra a to až do 30 centimetrov.

Preprava v budove je zabezpečená dvojposchodovými výťahmi a ich dolná úroveň obsluhuje nepárne poschodia a horná úroveň párne poschodia.

Socha slobody

Pripomína priateľstvo a pomoc, ktorú Francúzsko poskytlo americkým osadníkom. Stojí na ostrovčeku pred New Yorkom od roku 1886. Pravá ruka, držiaca fakľu, je dlhá 12,8 metra a len ukazováčik je dlhý 2,4 metra. Pri nohách sochy ležia rozťaté putá tyranie. V ľavej ruke drží socha dosky predstavujúce vyhlásenie nezávislosti Aj jej koruna so siedmimi lúčmi je symbolom slobody, ktorú má vyžarovať ponad sedem morí do šiestich kontinentov. Časom sa socha stala symbolom Ameriky. V roku 1984 bola Socha slobody zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

TatrapolisSydney Opera House

Budova opery je príkladom zvláštnej škrupiny. Na tejto budove škrupiny slúžia hlavne umeleckému zámeru. Netradičný tvar škrupín mal za úlohu výrazne odlíšiť budovu divadla na polostrove od monotónnej hranolovitej zástavby veľkomesta.

Sydney Opera House má päť hlavných sál, výstavnú sieň, nahrávacie štúdio a reštaurácie. Operná sála má 1507 sedadiel a v koncertnej sále je 2679 miest. Stavba sa stala najznámejším prvkom Austrálie, známym po celom svete.

Šikmá veža v Pise

Stavba veže so zvonicou začala pod vedením architekta Bonanna Pisana v roku 1174.  Keď stavba dosiahla tretie poschodie a výšku asi 11 metrov, prstencová základňa sa naklonila na stranu presne o 15 cm.

Pisano sa snažil vyrovnať sklon v štvrtom poschodí, ale nepodarilo sa mu to, preto z obavy aby stavba nespadla, sa rozhodol nepokračovať. V roku 1234 architekt Giovanni di Simone však postavil ďalšie tri poschodia veže v rovnakom prevedení ako Pisano.

Tým bola postavená základná veža v tvare valca.V dôsledku mäkkého podložia sa sklon veže stáročiami zväčšoval a na konci 20. storočia už bol sklon veľký 4,5 metra. Aj preto sa udávajú vždy dva údaje o výške veže. Na severnej strane je výška 55,22 metra a na južnej 54,52 metra.

Taipei 101

Je 101-poschodový mrakodrap v meste Tchaj -pej na Taiwane. Je to tretia najvyššia budova sveta. Celkom má 101 poschodí nad zemou a 5 pod zemou.  Budova stojí v tesnej blízkosti aktívneho tektonického zlomu a zároveň v oblasti častého výskytu tajfúnov a tropických búrok.

Tchajwanský architekt C. P. Wang našiel inšpiráciu v rastline, ktorá je neodmysliteľne spojená s týmto regiónom – v bambuse. Na prvý pohľad nie je príliš pevný, ale svojím zložením je prirodzene pružný. Architektova inšpirácia sa prejavila aj na vonkajšej podobe stavby, ktorá pripomína mohutné steblo.

Výnimočné technické riešenia robia z mrakodrapu Taipei 101 jeden zo symbolov modernej svetovej architektúry.

Veterný mlyn

Len niekoľko kilometrov na východ od Rotterdamu, v blízkosti mesta Dordrecht, sa nachádza preslávená skupina 19 veterných mlynov, cieľ mnohých turistov a poznávacích zájazdov.

Tieto mlyny boli postavené okolo roku 1740 a i dnes sú plne funkčné. Vďaka svojmu počtu a tiež veľkosti a zachovalosti celého komplexu bola táto skupina mlynov zapísaná v roku 1997 na zoznam pamiatok UNESCO.

Veža na Kamzíku

Je televízna veža, ktorá sa nachádza v Bratislavskom lesoparku, v Malých Karpatoch, v oblasti nazývanej Koliba. Je najvyššou stavbou v Bratislave. Veža je jedným z orientačných bodov hlavného mesta. Základný kameň tejto stavby položili v roku 1967 a dokončená bola v roku 1975.

Vrch Kamzík má výšku 438,4 metrov nad morom a je dobre viditeľný zo širokého okolia, čo zabezpečuje veži nie len dobré šírenie signálu, ale aj viditeľné postavenie. Takmer zo všetkých prístupových ciest je to prvá viditeľná stavba Bratislavy. Silueta veže z diaľky je zreteľná a štíhla. Veža súčasne slúži vysielaniu aj verejnosti. 

Autodrom

Zbavte sa počas jedinečnej jazdy v rýchlych, narážajúcich autíčkach, ktoré jazdia na ploche s rozmermi 20,0 x 10,0 m. Maximálna bezpečnosť aj pri silných nárazoch je samozrejmosťou. Kapacita atrakcie je 12 aút, 1 auto = max. 2 osoby, spolu 24 osôb. Príkon 380 V.

Vodná strela

Zažite pravú vodnú strelu jedine v Tatrapolise! Banská veža vysoká 8,5 m je  určená len a len na zábavu – banské vozíky vás vyvezú až na vrchol veže , spustia rýchlosťou strely dole a vozík vás katapultuje priamo do blízkeho jazierka. Nemáte aj vy chuť vyskúšať Vodnú strelu na vlastnej koži? Príďte si užiť atrakciu do Tatrapolisu a zažite to pravé adrenalínové osvieženie.

Kolotoč

Spoznajte čaro klasického retiazkového kolotoča, ktorý ponúka zábavu aj pre tých najmenších. Detský retiazkový kolotoč je vhodný pre deti od 3 rokov. Kapacita kolotoča je 10 sedadiel.

Tatrapolis Expres

Vyberte sa na dobrodružnú a náučnú exkurziu celým svetom za niekoľko minút. Po parku miniatúr Vás prevezie  motorový vláčik  Tatrapolis Expres. Objavujte počas jednej jazdy stavby z celého sveta v špeciálnom prevedení a  jednoducho nasadnite a nechajte sa unášať krásami celého sveta.

Popletené člnky

Obľúbená detská atrakcia – Popletené člnky v Tatrapolise prinášajú  tú pravú vodnú zábavu  aj pre najmenších. Nasadnite do svojho člnku a oddajte bláznivej vodnej zábave. Vhodné pre deti od 3 rokov.

Labyrint

Labyrint, ktorý prináša inú dimenziu  zábavy  pre malých aj veľkých. Nájdi cestu z labyrintu,  ktorý ani zďaleka nie je až taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá.  Alebo čo tak dať si súťaž, kto prejde za kratší čas zrkadlovým labyrintom?

liptoviedkynadpis

Výdajné miesto LIPTOVIEDKY

Viac o hre nájdeš TU.

Zdarma dostaneš pamätníček, do ktorého po absolvovaní rozprávky a splnení úloh získaš pečiatku.

Naplánovať trasu bed Nájsť ubytovanie v okolí