Žiar – Žiarska dolina – Šarafiový vodopád

Domov>Žiar – Žiarska dolina – Šarafiový vodopád

Žiar – Žiarska dolina – Šarafiový vodopád

Oblasť: Západné Tatry
Dĺžka trasy: 5.6 km
Trvanie: 4 h
Obtiažnosť:
Východisko: Smrečany
Koncovy bod trasy: Šarafiový vodopád
Prevýšenie: 486 m
Stúpanie: m
Klesanie: m
Typ: Vysokohorská túra, Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Cesta/road, TREK
Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre rodiny s deťmi
Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko platené
Autobusová zastávka na trase
Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase
Možnosť prespania na trase
Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody
Na trase jazero/nádrž/rybník
Pamiatka na trase
Trasa je sprístupnená aj v zime

TRASA:

Smrečany – Žiar – Salaš Žiar – Žiarska dolina, ústie – Žiarska chata – Cintorín – Šarafiový vodopád a späť

Ďalšiu veľmi peknú trasu môžeme začať už v Smrečanoch. Najstaršou zachovalou stavbou v Smrečanoch je už spomenutý gotický kostol Obetovania Pána (ku cti Očisťovania Panny Márie), ktorého základy boli postavené v r.1349. Neprehliadnite ani Múzeum, stála expozícia „História a významné osobnosti obce“. Expozícia predstavuje návštevníkom celkový prierez históriou obce Smrečany spojený s ukážkou starých ľudových remesiel, hospodárskych nástrojov, krojov, starých dokumentov, fotografií a pod. Smrečany plynule prechádzajú do obce Žiar, na konci ktorej sa nachádza Chata Kožiar s bufetom a informačnými tabuľami. Cez parkovicko sa dostanete na asfaltovú cestu na Žiarsku chatu, ktorú využívajú turisti na pešiu turistiku ale aj na cykloturistiku, či zjazd na kolobežkách. Kolobežkári majú vyhradení osobitný pruh. Z času na čas prejde cestou aj nejaké to auto. Alternatívou môže byť stará cesta dolinou skalnato-lesnýcm terénom. Vedie súbežne s frekventovanou zásobovacou cestou, avšak v tôni smrekovej hory. Stará zvážnica je nanovo vyznačená modrou značkou. Zrekonštruovaná Žiarska chata ponúka ubytovacie aj stravovacie možnosti vo vnútornej reštaurácii alebo vonkajšej terase „Tri kopy“. Z prírodných krás, ktoré sú čoby kameňom dohodil od Žiarskej chaty, stoja za návštevu vodné stupne Šarafiového vodopádu v skalnatom žľabe Krásno. Dostanete sa ku nim po zelenej značke okolo Symbolického cintorína. Po stúpajúcom chodníku smerom na Jalovecké sedlo pri potoku sa belie sústava vodných skokov Šarafiového vodopádu.(www.hiking.sk)

Miesto štartu: 49.120129; 19.650750

Na začiatku Žiarskej dolina sa nachádzajú platené parkovisko.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Mikuláša a potom autobusom z Liptovského Mikuláša obce Smrečany alebo priamo na otočku autobusu ku salašu Kožiar. – cestovný poriadok 

V obciach Smrečany aj Žiar sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v reštauráciach, salašoch alebo bufetoch s občerstvením.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.

Žiar - Žiarska dolina - Šarafiový vodopád

 

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons