Za dobrou vodou

Domov>Za dobrou vodou

Za dobrou vodou

Oblasť: Nízke Tatry
Dĺžka trasy: 13 km
Trvanie: 1 h
Obtiažnosť:
Východisko: Liptovský Hrádok
Koncovy bod trasy: Liptovský Hrádok
Prevýšenie: m
Stúpanie: m
Klesanie: m
Typ: Okružná túra, Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Cesta/road
Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre rodiny s deťmi
Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené
Trasa je okruh
Na trase je zdroj pitnej vody
Na trase jazero/nádrž/rybník

TRASA:

Liptovský Hrádok – Borová Sihoť – prameň Medokýš – Liptovský Ján – Uhorská Ves (rozšírená trasa do Račkovej doliny – prameň pri Orešnici – Vyšná Boca

Z najkrajšieho hrádockého námestia (1) cez Borovú sihoť (2) a prameň Medokýš (3) do Liptovského Jána (4). Odtiaľ do Uhorskej Vsi (5) a hrádzou Váhu alebo cestou I./18 späť do Liptovského Hrádku. Rozšírený okruh vás môže zaviesť Do Račkovej doliny k prameňu pri Orešnici a na Vyšnú Bocu k ďalšiemu prameňu.

(1) Námestie Františka Wisnera

Námestie Františka Wisnera, vybudované v roku 2011 je pomenované po významnom prefektovi, ktorý v našom meste pôsobil. V roku 1796 založil Prvú lesnícku školu v Uhorsku, v roku 1805 sa zaslúžil o povýšenie sídliska na mestečko „Hradek“ a udelenie trhového práva výnosom Františka II., za čo mu právom patrí titul „otec mesta“. Na žulovej skale je jeho bronzový portrét s podpisom. Prídomok „von Morgenštern“ mu bol priznaný za aktívny pracovný život a službu cisárovi. V Národopisnom múzeu, ku ktorému sa pešo dostaneme za 5 min., sú viaceré unikátne expozície – Historická soľná cesta, Modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky, Ovčiarske múzeum. Obdobiu pôsobenia Františka Wisnera a iných prefektov je venovaná zaujímavá expozícia – Úrad prefekta likavsko-hrádockého komorského panstva.

(2) Borová sihoť

Borová sihoť je rekreačná oblasť na západ od Liptovského Hrádku. Na jej území sa nachádzajú ruiny veže bývalého sídla Bogomíra a jeho synov z Liptovského Jána.

(3) Medokýš

Prechádzkou cez „hojdací“ most a po vyznačenej trase sa dostanete k minerálnemu prameňu Medokýš. Po občerstvení môžete pokračovať poza Uhorskú Ves smerom do Liptovského Jána (alebo späť na parkovisko autom k ďalšiemu cieľu trasy). Medzi prameňom Medokýš a Uhorskou Vsou stáli základy starovekej strážnej veže, ktorá patrila do strážneho pohraničného systému. Podobnými strážnymi vežami sú Vatra a Bašta pri Podturni, Skalka v Liptovskom Hrádku a malé hradisko na križovatke ciest pri Kráľovej Lehote.

(4) Liptovský Ján – kaďa a prameň Teplica

Za obcou Liptovský Ján , ktorá bola sídlom uhorského panstva a dodnes je územím mnohých honosných kúrií a kaštieľov, vyviera zo zeme v prírodnom kúpeľnom kráteri liečivá termálna minerálna voda. Názov „kaďa“, ktorý sa pre kráter ujal u miestnych obyvateľov, je známy aj vzdialenejším návštevníkom. Tesne pri kadi sa môžete občerstviť prameňom Janka liptovského, v ktorom na povrch vyteká pitná minerálna voda. Neďaleko sa nachádza areál letných kúpalísk s termálnou vodou. Príjemná pešia túra vás zavedie do Jánskej, resp. Stanišovskej doliny, odkiaľ si môžete vybrať viacero náročnejších túr dolinami a hrebeňmi Nízkych Tatier.

(5) Uhorská Ves – minerálny prameň „Uhorčianka“ s dreveným strážcom Žabiarikom

Zachytený minerálny prameň, s vynikajúcim zložením je posledným dúškom voľne dostupnej prírodnej vody na tejto trase. Hrádzou rieky Váh alebo cestou I./18 sa dostanete späť do východiskového bodu vyššie popísanej trasy, do Liptovského Hrádku. Na námestí Františka Wisnera ju môžete zakončiť príjemným osviežením na letných terasách.

Chata Orešnica sa nachádza takmer na konci, autom dostupnej časti, Račkovej doliny. Pod chatou vyviera minerálny, voľne dostupný prameň. Do Račkovej doliny odbo- číte za obcou Pribylina (cesta č. 237, smer Podbanské a Vysoké Tatry).

Vyšná Boca je bývalá banská obec. Za evanjelickým kostolom (NKP), ktorý sa pretransformoval z pôvodného tolerančného, postaveného v klasicistickom štýle v roku 1785 na mieste staršieho chrámu, už poľahky nájdete prameň KYSELKA so silne železitou minerálnou vodou. Do Vyšnej Boce odbočíte z cesty č. 18 pri Kráľovej Lehote. 

Miesto štartu: 49.037757; 19.720726

V Liptovskom Hrádku, ako aj v príľahlých obciach sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku a potom autobusom z Liptovského Hrádku do okolitých obcí. – cestovný poriadok Trasu možno absolvovať na bicykli alebo autom, niektoré jej časti aj pešo.

V Liptovskom Hrádku aj ďalších obciach s prameňmi sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.

Za dobrou vodou

Zdieľať túto stránku

Detail

Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons