Sivý vrch z Bobroveckej doliny

Domov>Sivý vrch z Bobroveckej doliny

Sivý vrch z Bobroveckej doliny

Oblasť: Západné Tatry
Dĺžka trasy: 17.9 km
Trvanie: 7 h
Obtiažnosť: 3 - stredne ťažká
Východisko: Bobrovecká vápenica
Koncovy bod trasy: Bobrovecká vápenica
Prevýšenie: 1055 m
Stúpanie: 1366 m
Klesanie: 1366 m
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra, Náučný chodník
Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené
Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase
Možnosť prespania na trase
Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy
Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody
Pamiatka na trase

TRASA:

Bobrovecká vápenica – Pod babkami – Chata pod Náružím – sedlo Predovratie – Sivý vrch (1805 m n.m.) – sedlo Predovratie – Babky (1566 m n.m.) – Pod babkami – Bobrovecká vápenica

Sivý vrch (1805 m n.m.) je súčasťou Západných Tatier, pričom je dostupný ako z oblasti Hút, tak z Bobrovca. Túra naň nepatrí medzi najnáročnejšie, no rozhodne je jednou z najkrajších. Hlavne výhľady na Liptov a Oravu stoja zato.

Túru na Sivý vrch začínate na začiatku Bobroveckej doliny, konkrétne v lokalite Bobrovecká vápenica, kde je možnosť bezplatného zaparkovania. Trasa vedie po modrej značke popri kalvárii po zvážnici cez rázcestie Pod Babkami až na Chatu pod Náružím, kde je možnosť občerstviť sa. Trasa pokračuje po modrej značke do Sedla Predovratie, z ktorého stúpa po zelenej značke až na Sivý vrch (1805 m n.m.). Naspäť sa dá ísť po identickej trase, no túru si môžete obohatiť o návštevu vrchu Babky (1566 m n.m.) s unikátnym výhľadom a následne sa na rázcestí Pod Babkami napojiť na pôvodnú trasu. Počas trasy sa môžeme zastaviť pri partizánskom bunkri. Ide o jaskyňu s fotografiami a popisom, v ktorej sa skrývali partizáni.

Priamo vo východiskovom bode trasy v lokalite Bobrovecká vápenica sa nachádza bezplatné parkovisko s dostatočnou kapacitou.

Autobusová zastávka je vzialená asi 2,5km chôdze od Bobroveckej vápenice na križovatke s obcou Jalovec, kam sa dá dostať prímestskou linkou z Liptovského Mikuláša. Cestovný poriadok >>>

Na trase cestou na vrchol sa prechádza popri Chate pod náružím na Červenci, kde je možné občerstviť sa alebo aj prespať. Blízko východiskového bodu trasy sa nachdádza Horský hotel Mních. Na ceste od Jalovca je možné navštíviť Salaš Pastierska. Okrem toho sú tu vyhradené lokality na stanovanie.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons