Salatín z Ludrovej

Domov>Salatín z Ludrovej

Salatín z Ludrovej

Oblasť: Nízke Tatry
Dĺžka trasy: 21.6 km
Trvanie: 7 h
Obtiažnosť: 3 - stredne ťažká
Východisko: Ludrová
Koncovy bod trasy: Ludrová
Prevýšenie: 1037 m
Stúpanie: 1290 m
Klesanie: 1290 m
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra, Okružná túra
Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase
Trasa je okruh
Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody
Pamiatka na trase

TRASA:

Ludrová – pamätník SNP – tiesňava Hučiaky – Salatín (1630 m n.m.) – Bohúňovo – Ludrová

Ludrová je obec neďaleko Ružomberka. Okrem gotického kostola, ktorý sa nachádza v jej katastri, je ďalším vyhľadávaným miestom návštevníkov tejto obce aj vrchol Nízkych Tatier – Salatín (1630 m n.m.). Výstup naň je okruh, aj preto je veľmi obľúbený medzi turistami.

Výstup sa začína na konci tejto obce, priamo na autobusovej zastávke. Trasa prechádza po červenej značke popri pamätníku SNP cez Ludrovskú dolinu, miestnu prírodnú rezerváciu – nedotknutý kaňon tiesňavu Hučiaky, ktorá je jednou z TOP prírodných lokalít regiónu Liptov, a les. Po zhruba štyroch hodinách mierneho stúpania dosiahnete vrchol Salatína (1630 m n.m.). Samotný výhľad zo Salatína nie je ničím úchvatný, pretože vrchol je ešte v pásme kosodreviny. Na panoramatické výhľady bohatý je však zostup na Bohúňovo s pohľadom na samotný Salatín a tiež nádherným výhľadom na Liptov doplneným skalnými útvarmi. Nazad sa vraciate po inej trase vedenej zelenou značkou, ale túru ukončíte na rovnakom mieste ako ste začali.

Bezplatné parkovanie je dostupné priamo pri východiskovom bode trasy –  na konci obce Ludrová. Na rovnakom mieste je priamo umiestnená aj zastávka autobusu, kam sa dá dostať autobusom z Ružomberka. Cestovný poriadok >>>

Priamo na trase nie sú žiadne možnosti ubytovania ani stravovania. Nájdeme tu len jednu núdzovú útulňu, ktorá však pri zlom počasí určite splní účel.

Obec Ludrová disponuje menšími kapacitami pre ubytovanie (priváty) a stravovanie.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.


Salatín z Ludrovej

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons