Ružomberok – Čutkovská dolina

Domov>Ružomberok – Čutkovská dolina

Ružomberok – Čutkovská dolina

Oblasť: Veľká Fatra
Dĺžka trasy: 15.4 km
Trvanie: 5 h
Obtiažnosť: 3 - stredne ťažká
Prevýšenie: 714 m
Stúpanie: 795 m
Klesanie: 760 m
Typ: Vychádzková trasa, Náučný chodník, Cesta/road, MTB
Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase
Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase
Možnosť prespania na trase
Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy
Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody
Na trase jazero/nádrž/rybník
Možnosť stanovania na trase
Pamiatka na trase

TRASA:

Ružomberok (Námestie A.Hlinku) – Kalvária – Vlkolínske lúky – Malinô Brdo – Malinné (1209 m n.m.) – Sedlo pod Vtáčnikom – Chata pod Kozím – Čutkovská dolina

Čutkovská dolina patrí medzi najobľúbenejšie výletné miesta v celom regióne, a to nielen medzi obyvateľmi Liptova, ale aj zahraničnými turistami. Je to skvelé miesto na oddych a relax v prírode, ktoré vyhľadávajú hlavne rodiny s deťmi aj kvôli detskému zábavnému parku Obrovo. Dolina je malebná pozdĺž celej svojej dĺžky, čo ešte zvýraznil v nedávnej dobe vybudovaný Náučný chodník Známa i neznáma Čutkovská dolina, no najkrajšia jednoznačne na jej konci, pri vodnej nádrži a Kolibe u dobrého pastiera. Sú tu tiež dobré možnosti ubytovania, stravovania a parkovania, no tiež dostatočné autobusové spojenie s mestom Ružomberok.

Túru zahájite v centre Ružomberka – na Námestí Andreja Hlinku a po červenej značke smerujete k miestnej kalvárii. Tu sa napojíte na modrú značku, po ktorej trasa pokračuje cez Vlkolínske lúky až do lyžiarskeho strediska Malinô Brdo, kde na vás čaká najťažšie stúpanie z celej trasy – nenáročný výstup na vrchol Malinné (1209 m n.m.), z ktorého sú krásne panoramatické výhľady na Ružomberok, Chočské vrchy, Západné ale v dobrom počasí aj Vysoké Tatry. Z Malinného trasa pokračuje ďalej po modrej značke cez Sedlo pod Vtáčnikom zostupom do Čutkovskej doliny a okolo Chaty pod Kozím až na jej koniec.

Námestie A.Hlinku, kde je situovaný východiskový bod trasy, je dostupné chôdzou z autobusovej resp. železničnej stanice v Ružomberku a nachádza sa tu nachádza aj zastávka miestnej MHD. Na konci trasy je najbližšia zastávka MHD umiestnená len 5 minút od konca Čutkovskej doliny, hneď pri hlavnej ceste. Dostupnosť spojov MHD naspäť na Námestie A.Hlinku resp. autobusovú stanicu je dostatočná. Cestovný poriadok >>>

Možnosti parkovania sú taktiež veľmi dobré, zaparkovať sa dá bezplatne pozdĺž celého Námestia A.Hlinku a na konci trasy rovnako bezplatne na parkovisku pri Kolibe u Dobrého pastiera.

Viaceré horské chaty, bufet či reštaurácia sa nachádzajú v lokalite Malinô Brdo, zhruba v strede trasy. Dá sa tu občerstviť, plnohodnotne najesť či prespať. V Čutkovskej doline sa nachádza viacero chát a kolíb ponúkajúcich okrem ubytovania aj tradičnú slovenskú kuchyňu.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons