Ostredok, Demänovská dolina

Domov>Ostredok, Demänovská dolina

Ostredok, Demänovská dolina

Oblasť: Nízke Tatry
Dĺžka trasy: 0.75 km
Trvanie: 0.5 h
Obtiažnosť: 5 - veľmi ťažká
Koncovy bod trasy: Parkovisko pri Bielej púti
Prevýšenie: 47 m
Stúpanie: 67 m
Klesanie: 17 m
Typ: Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa
Trasa vhodná pre rodiny s deťmi
Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené

TRASA:

Demänovská Dolina (Biela púť) – Rozhľadňa Ostredok (1167 m n.m.)

Rozhľadňa Ostredok sa nachádza len niekoľko minút chôdze od parkoviska v lokalite Biela púť v lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry. Východzí bod a smerovník je viditeľný aj z parkoviska. Z hlavnej cesty odbočíte pri kríži a pokračujete nenáročnou turistickou trasou po žltej značke. Veža bola postavená len nedávno a turistom ponúka výhľady na Chopok a panorámu Nízkych Tatier, a tiež na lyžiarske stredisko. Pod rozhľadňou je umiestnený piknikový stôl a lavičky.

Turistický chodník ďalej pokračuje k Symbolickému cintorínu obetiam Nízkych Tatier a ďalej až k Demänovskej jaskyni slobody. V kaplnke na symbolickom cintoríne sú umiestnené tabuľky s menami ľudí, ktorí zahynuli v Nízkych Tatrách. Je tam aj súsošie “Horskej piety”, ktorá symbolizuje žiaľ matky nad stratou dieťaťa. Vo vnútri cintorína sa nachádza slovenský znak a zvon, ktorý uliali umelci z Liptovského Mikuláša, a taktiež monumentálny šesťmetrový drevený kríž, ktorý vyrezal rezbár z obce Kriváň.

Bezplatné štrkové parkovisko pozdĺž cesty je priamo na východzom bode pri rázcestníku. Východzí bod a smerovník je viditeľný aj z parkoviska.

Najbližšia autobusová zastávka sa nachádza v Demänovskej doline pri Hoteli Grand Jasná. Pravidelné autobusové spoje idú z Liptovského Mikuláša.
Cestovný poriadok >>>

Stravovanie a ubytovanie je možné v okolitých hoteloch, rešturáciách či bufetoch. Demänovská dolina resp. stredisko Jasná Nízke Tatry poskytuje celoročne širokú ponuku služieb všetkých kategórií.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

Trasa-Rozhladna-Ostredok-Hiking_mapa

(Zdroj: Hiking.sk)

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku

Detail

Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons