Náučný chodník Demänovská dolina

Domov>Náučný chodník Demänovská dolina

Náučný chodník Demänovská dolina

Oblasť: Nízke Tatry
Dĺžka trasy: 13.9 km
Trvanie: 3.2 h
Obtiažnosť: 3 - stredne ťažká
Prevýšenie: 730 m
Stúpanie: m
Klesanie: m
Typ: Náučný chodník
Parkovisko platené
Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase
Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase
Trasa s panoramatickým výhľadom
Trasa s využitím lanovky
Na trase jazero/nádrž/rybník

TRASA:

Jasná – Tri vody – Luková – Široká dolina – Lúčky

Túra v celej dĺžke sleduje náučný chodník Demänovská dolina s 12 informačnými panelmi.

Začneme na parkovisku pred hotelom Grand, ktorý stojí východne od Vrbického plesa v rekreačnej oblasti Jasná (1 102 m). Prírodné horské jazero obídeme po severozápadnej strane, až prídeme k Mikulášskej chate. Pod Otupným budeme okrem značiek náučného chodníka sledovať aj žlté turistické značky (8619). Popri potoku Zadná voda vystúpime hore dolinou Zadnej vody na rázcestie Tri vody (1 370 m), kde odbočíme doľava na červenú značku (0855). Vydáme sa po chodníku, ktorý traverzuje severným svahom hlavného hrebeňa Nízkych Tatier v závere Demänovskej doliny. Chodník mierne stúpa zalesneným severným svahom vrchu Dereše až po Brhliská (1 430 m) pri hornej stanici kabínkovej lanovky. Po prekrížení zjazdovej trate si chodník zachováva mierne stúpajúci charakter a od rázcestia Pod Orlou skalou (1 460 m) začína stúpať strmšie. Serpentínami vedie cez kosodrevinu do svahu Chopka. Za poslednou zákrutou sa začína šikmý traverz, ktorý sa končí pri medzistanici v súčasnosti nepremávajúcej sedačkovej lanovky z Otupného na Lukovú (1 675 m) a sedačkovej lanovky z Jasnej na Lukovú, ktorá je v prevádzke. Odtiaľto už trasa túry zväčša len klesá. Prvý úsek klesania vedie šikmo po svahu k medzistanici sedačkovej lanovky (1 500 m) zo Záhradiek na Konský grúň. Odtiaľ ďalej klesneme po okraji kosodreviny na Peknú vyhliadku (1 360 m). Ďalej sa profil túry mení. Chodník sa zatáča oblúkom doprava a traverzuje svah k rázcestiu v Širokej doline (1 390 m). Na tomto mieste sa napojíme na zeleno značkovaný chodník (5426), ktorým zostúpime popri potoku Demänovka dolu Širokou dolinou na rázcestie Pod Krčahovom (1 040 m). Poznávanie prírodných krás Demänovskej doliny ukončíme pri chate na poľane Lúčky (925 m).(Zdroj: Hiking.sk)

Miesto štartu: 48.971303, 19.580616

Parkovisko sa nachádza pri hoteli Grand Jasná

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Mikuláša a potom autobusom z Liptovského Mikuláša do strediska Jasná Nízke Tatry (Demänovská dolina) – cestovný poriadok .

V stredisku Jasná Nízke Tatry sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.

Náučný chodník Demänovská dolina

Náučný chodník Demänovská dolina

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons