Ďumbier a Chopok z Lúčok

Domov>Ďumbier a Chopok z Lúčok

Ďumbier a Chopok z Lúčok

Oblasť: Nízke Tatry
Dĺžka trasy: 18.6 km
Trvanie: 7 h
Obtiažnosť: 4 - ťažká
Prevýšenie: 1116 m
Stúpanie: 1411 m
Klesanie: 1201 m
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra, Náučný chodník
Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase
Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase
Možnosť prespania na trase
Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy
Trasa s panoramatickým výhľadom
Trasa s využitím lanovky
Na trase je zdroj pitnej vody
Na trase jazero/nádrž/rybník
Pamiatka na trase

TRASA:

Lúčky – Pod Krčahovom – Široká dolina – Široká dolné rázcestie – Krúpovo sedlo – Ďumbier (2043 m n.m.) – Demänovské sedlo – Chopok (2024 m n.m.) – Luková – Pod Orliou skalou – Mikulášska chata

Ďumbier je s výškou 2043 m n.m. najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Výstup na vrchol však nepatrí medzi najnáročnejšie. Trasa je plynulá, doplnená o úžasné výhľady na obe strany Nízkych Tatier. Liptov, Spiš, Horehronie, Západné a Vysoké Tatry či Slovenské rudohorie sú ako na dlani.

Odporúčame trasu po zelenej značke z Lúčok cez Širokú dolinu a Krúpove sedlo až na Ďumbier (2043 m n.m.) s návratom po červenej značke vedenej po hrebeni cez Demänovské sedlo na Chopok (2024 m n.m.) a následne po modrej značke dole cez Lukovú až na Mikulášsku chatu. Oddýchnuť a načerpať nové sily môžete na Kamennej chate pod Chopkom alebo v Reštaurácii Rotunda, ktoré sa nachádzajú zhruba v polovici trasy. Zostup z Chopku si môžeme skrátiť jazdou na lanovke v rámci strediska Jasná. V tejto oblasti sa nachádza aj autobusová zastávka, z ktorej sa odvieziete späť na parkovisko na Lúčky alebo priamo do Liptovského Mikuláša.

Demänovská dolina je s Liptovským Mikulášom prepojená pravidelným autobusovým spojením, ktoré je pomerne dobre načasované pre potreby turistov. Východiskový bod túry sa nachádza priamo na zastávke autobusu, rovnako cieľ trasy. Cestovný poriadok >>>

Taktiež sa pri východiskovom bode trasy nachádza oficiálne parkovisko, parkovanie je zdarma a v dostatočnej kapacite.

Na samotnej trase sa dá občerstviť či už na Kamennej chate alebo v Reštaurácii Rotunda pod Chopkom príp. pri zostupe v lokalite Luková. Občerstviť a prespať sa dá aj na Štefánikovej chate, tá je však asi polhodinu mimo našej trasy.

V celej Demänovskej doline sa nachádza najširšia ponuka ubytovania ako aj gastro zázemia v regióne Liptov.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

 

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons