Ostredok cez Liptovské Revúce

Home>Ostredok cez Liptovské Revúce

Ostredok cez Liptovské Revúce

Area:
Dĺžka trasy: 23.4 km
Trvanie: 7.45 h
Obtiažnosť: 3 - medium difficulty
Prevýšenie: 891 m
Ascent: 1287 m
Descent: 1287 m
Typ: Mountain ridge climbs, Circular tour, Theme path
Pets
Running trail
Free parking
Bus stop on the trail
Accommodation on the trail
It is a circular trail
Panorama trail
Drinking water on the trail
Landmark on the trail
Trail is accessible even in winter

TRASA:

Vyšná Revúca – Sedlo Ploskej – Ploská (1532 m n.m.) – Chyžky – Ostredok (1592 m n.m.) – Krížna (1572 m n.m.) – Rybovské sedlo – Vyšná Revúca

Ostredok z výškou 1592 m n.m. je považovaný za najvyšší vrchol Veľkej Fatry. Výstup na vrchol je možný z obce Liptovské Revúce, konkrétne z časti Vyšná Revúca. Je tu niekoľko možností výstupu, my odporúčame kombináciu trás, a to okruhom cez Ploskú a Chyžky s návratom cez Krížnu. Táto trasa je členitá, ponúka unikátne výhľady na okolie, ale aj príjemnú prechádzku lesom. Samotná túra má len priemerné prevýšenie, a preto nepatrí medzi najnáročnejšie, no je pomerne dlhá a zaberie vám celý deň.

Celodenná túra začína v obci Liptovské Revúce v časti Vyšné Revúce. Už pri výstupe lúkami a pasienkami po žltej značke do Sedla Ploská sú výhľady na Nízke Tatry smerom na Liptovskú Lúžnu, časť západných Tatier ako aj Malej Fatry. Napravo od tohto sedla možno obdivovať bralá rezervácie Čierny kameň a na trase sa nachádza aj časť z tabúľ Náučného chodníka Čierny kameň. Pokračovaním po žltej značke sa dostanete až na vrchol Ploská (1532 m n.m.), kde sa nachádza pomník z čias SNP a výhľady do oblasti Turca a Martinské hole. Odtiaľ trasa vedie po červenej značke nenáročným terénom a príjemnými hoľami cez Chyžky a Koniarky až na samotný vrch Ostredok (1592 m n.m.). Ďalej pokračujete hlavným veľkofatranským hrebeňom na Krížnu (1572 m n.m.) s panoramatickým výhľadom smerom na Banskú Bystricu.  Návrat k východiskovému bodu túry je z Rybovského sedla po zelenej značke cez Suchú dolinu nazad do Vyšnej Revúce.

Bezplatné parkovanie je možné pri obchode COOP Jednota v časti Vyšná Revúca. Parkovanie je tiež možné pozdĺž cesty pri východiskovom bode trasy pri rázcestníku.

Do obce Liptovské Revúce premávajú aj pravidelné autobusové spoje z Ružomberka. Autobusová zastávka sa nachádza v časti Vyšná Revúca pri obchode COOP Jednota. Cestovný poriadok >>>

Na samotnej trase sa nachádza len útulňa pre núdzové prespanie. Stravovacie možnosti sú taktiež obmedzené, preto odporúčame mať dostatočné zásoby. Ubytovať sa dá v privátnych ubytovacích zariadeniach a penziónoch v obci Liptovské Revúce príp. v Liptovskej Osade.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>


(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons