Baranec zo Žiarskej doliny

Home>Baranec zo Žiarskej doliny

Baranec zo Žiarskej doliny

Area:
Dĺžka trasy: 17.4 km
Trvanie: 7.5 h
Obtiažnosť: 4 - difficulty
End point of the route: ústie Žiarskej doliny
Prevýšenie: 1304 m
Ascent: 1482 m
Descent: 1482 m
Typ: Hiking, Mountain ridge climbs, Circular tour, Theme path
Paid parking
Bus stop on the trail
Mountain chalet on the trail
Catering on the trail
Accommodation on the trail
It is a circular trail
Trail is accessible only in specified period of time / potential barriers on the trail
Panorama trail
Drinking water on the trail
Landmark on the trail

TRASA:

Ústie Žiarskej doliny – Holý vrch – Baranec (2184 m n.m.) – Žiarske sedlo – Žiarska chata – Ústie Žiarskej doliny

Baranec (2184 m n.m.) je vrch vynímajúci sa nad Liptovským Mikulášom. Spolu s Kriváňom je dominantnou súčasťou panorámy mesta a neodškriepiteľne patrí aj medzi jeden z najnavštevovanejších vrcholov Západných Tatier a celého Liptova. Jedným z dôvodov je aj skutočnosť, že trasa na Baranec môže byť okruhom, doplneným o zastávku na Žiarskej chate.

Túru začnete na platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny, odkiaľ pokračujete po žltej značke strmším stúpaním až nad hranicu lesa a rázcestie Holý vrch, z ktorého sú nádherné výhľady na celý Liptov. Po dosiahnutí vrchola majestátneho Baranca (2184 m n.m.) postupujete nenáročným klesaním cez Smrek do Žiarskeho sedla (1917 m n.m.) a ďalej výraznejším klesaním po zelenej a modrej značke Žiarskou dolinou až k Žiarskej chate, kde je možnosť celoročne sa občerstviť, prípadne aj prespať. Z chaty sa vám následne ponúkajú viaceré možnosti zostupu. Môžete pokračovať dole po asfaltovej ceste, využiť pôvodnú turistickú trasu po modrej značke cez les s náučným chodníkom, prípadne si prenajať horské kolobežky a na parkovisko – konečný bod trasy sa zviesť.

Parkovanie je možné priamo v Ústí Žiarskej doliny na platenom parkovisku s dostatočnou kapacitou.

Dobrú dostupnosť zabezpečuje taktiež aj miestna autobusová doprava z Liptovského Mikuláša. Konečná zastávka autobusu sa nachádza približne 400m od východzieho bodu trasy. Cestovný poriadok >>>

V obci Žiar aj samotnej Žiarskej doline sa nachádza viacero ubytovacích aj stravovacích zariadení. Na začiatku trasy sa nachádza Chata Kožiar s ponukou ubytovania aj stravovania a rovnaké služby celoročne poskytuje aj Žiarska chata, ktorá sa nachádza na trase.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons