Mamutie tobogany v Tatralandii

Domov>Blog>Mamutie tobogany v Tatralandii

Mamutie tobogany v Tatralandii

Zábava s puncom jedinečnosti

Široká pláň pod malebnými liptovskými kopcami, v údolí množstvo pestrofarebných rúr a z nich šíriaci sa huriavk. Nepatrná chvíľa ticha, v tom čľup pod hladinu, hlboký nádych a slastné pocity eufórie. Netreba ich nechať vyhasnúť, ide sa znova. Kam? No predsa na tobogany do Tatralandie, ktorá je od leta svetová. 

Znie to až neuveriteľne, no prvý akvapark v strednej Európe v lete oslávil už pätnáste narodeniny. Podobne ako v mnohých iných prípadoch, aj v tomto platí, že vek je len obyčajné číslo. Po detských časoch a chorobách prišla dospelosť a s ňou i skúsenosť.  Oslavy narodenín sa preto niesli v znamení vyzretých noviniek, ktoré sú, a zrejme aj dlho budú, v našich končinách jedinečné. „Dlhé roky sa snažíme našim návštevníkom prinášať radosť a zábavu a zvykli sme si na to, že sme nositeľmi trendov,“ rozhovoril sa riaditeľ akvaparku Tatralandia Igor Mráz a odkryl pokrievku s hrncom plným lákadiel. „Zaumienili sme si priniesť na Liptov niečo, čo nie je možné nájsť nikde v okolí. Stavili sme na dva unikátne tobogany, jediné tohto druhu na starom kontinente,“ pokračoval v rozprávaní.

Zážitok pre celú rodinu

Veru, už letmý pohľad na modrý Delfín a žltý 4Family navráva, že na sever Slovenska zavial nový svieži vietor. Moderný dizajn, pestré farby, komfort pri jazde i výška samotnej veže sú pre fanúšikov adrenalínu a zábavy tá najlepšia pozvánka. Bonusom navyše je výťah pre štvormiestne rafty, ktoré netreba vynášať po schodoch, no stačí do nich s pomocou inštruktorov pohodlne nastúpiť.

„Zamerali sme sa na rodiny, ktoré si tak môžu vychutnávať jazdu spoločne. Tým, že rafty sú väčšie, ťažšie a pohodlnejšie, ľudia neprichádzajú do kontaktu s laminátovou podložkou a ich jazda je bezpečnejšia. Okrúhly tvar nafukovacieho šmýkadla zároveň prináša aj kopec zábavy. Keďže sa samovoľne otáča, každá jazda poskytuje jedinečný zážitok,“ upriamuje našu pozornosť na ďalšiu z výhod šéf akvaparku. Šantiť na nich však možno len počas letných mesiacov a doplniť tým zážitok z množstva iných atrakcií v akvaparku.

Komfort verzus adrenalín

Nuž, nezostávalo nám iné, len sa po týchto chválospevoch o výnimočnosti novinky letnej sezóny presvedčiť na vlastnej koži. Pohľad z výšky sedemposchodového paneláku nám síce mierne rozochvel kolená, no naším odhodlaním to neotriaslo. Po kontrole hmotnosti sme vkĺzli do raftu, napočítali do troch a vydali sa strmhlav dole. Až v tej chvíli som pochopil, ako chutí zrýchlenie z nuly na 50 km/h za jednu sekundu. Najskôr prudký pád, potom výstup na vrchol a na záver slastný dojazd do príjemne teplého bazéna. Pocity strachu, eufórie a adrenalínu sa v nás miešali natoľko, že sme sa zmohli iba na jednohlasné „poďme ešte raz a dajme aj žltý“.

Naše dojmy sme ihneď konfrontovali s domácim pánom. „Viac ako trojmetrový priemer toboganu prináša komfort z jazdy a pocity, ako keď autom vojdete do tunela. Prechádzate prudkými zákrutami, užijete si viacero svetelných efektov, pritom všetko v pohode a v bezpečí. Modrý Delfín je zasa svojimi parametrami jediný v Európe a uspokojí všetkých fanúšikov adrenalínu. Aj vďaka obom toboganom sa Tatralandia zaradila medzi päť najlepších vodných atrakcií na svete v roku 2018,“ neskrýva spokojnosť s nečakanou nomináciou Igor Mráz. Bodaj by aj nie, veď podobné skvosty môžu fanúšikovia vodnej zábavy nájsť najbližšie až v Dubaji.

Pôjdu proti fyzike

Na svet však prišli komplikovane, dalo by sa povedať, že takmer cisárskym rezom. V Tatralandii totiž dlhé mesiace hľadali vhodných architektov a inžinierov, ktorí by tento projekt dokázali zrealizovať. „Museli sme sa popasovať s tým, že po prvý raz sa pri takejto stavbe použije termálna voda. Najviac nám dala zabrať zrejme samotná technológia na ohrev vody, nehovoriac o sezónnych vplyvoch počasia,“ spomína na niektoré z prekážok riaditeľ akvaparku.

Samotný zhotoviteľ preto musel prispôsobiť celé dielo liptovským podmienkam, čo nebolo vôbec jednoduché. Jedinečná technológia má zabezpečiť, že laminát, z ktorého sú tobogany vyrobené, vydrží aj teploty hlboko pod bodom mrazu. Niet divu, že samotný proces jeho výroby možno tiež považovať za svetový unikát. Už teraz však majú plnú hlavu noviniek do budúcnosti. „Na veži, z ktorej pramenia nové tobogany, sme si nechali priestor na ďalšie dve atraktívne novinky. Chceme byť prví, kto v tomto regióne prinesie tobogan s vodou tečúcou do kopca. Ak tomu trochu pomôžeme, poprieme základné fyzikálne zákony a zároveň ukážeme ľuďom, že šmýkať sa dá aj zdola nahor,“ vyčaril šibalský úsmev Igor Mráz a jedným dychom doplnil. „V spolupráci s naším vernostným programom Gopass chystáme aj novinku pre súťaživé typy, ktoré si budú môcť zmerať sily v paralelnej jazde,“ navnadil našu zvedavosť.

S vodou o preteky

Podobné tobogany sú síce aj v zahraničí, no ten v Tatralandii bude opäť iný. Medzi oboma súťažiacimi nebude stena, namiesto toho sa budú vidieť, môcť sa dotýkať a prispôsobovať si rýchlosť jazdy. Atraktivitu zvýši aj niekoľko „vychytávok“ na trati, kde rýchlejší získa bonus v podobe silnejšieho prúdu a pomalší zasa osvieženie v podobe studenej sprchy. Keďže informácie o každej jazde sa zaznamenajú, návštevník akvaparku, podobne ako pri lyžovačke, dostane na konci dňa detailné štatistiky o tom, koľko najazdil, s kým súperil a ako mu to na vode šlo. Tento model sa dosiaľ objavoval najmä v rôznych počítačových hrách. Na Liptove však chcú túto interaktívnu zábavu preniesť do reality a zdá sa, že sa im to postupne darí. Veď sedieť doma v plavkách pred počítačom rozhodne nie je to pravé orechové.

ČLÁNOK BOL ZVEREJNENÝ V TATRY MAGAZÍNE ZIMA 2018/2019.

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons