Jelení vodopád

Zdieľať túto stránku

pointer Čutkovská dolina, 03406 Ružomberok / pozrieť na mape phone +421 949 328 006 email cutkovskadolina@gmail.com web http://www.cernova.sk/download/naucnychodnik.pdf

Jelení vodopád

Čutkovská dolina nie je medzi turistami až tak známym pojmom. Je situovaná v ochrannom pásme Národného parku Veľká Fatra pri ružomberskej mestskej časti Černová. Napriek tomu ide o miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť. K najväčším atraktivitám doliny patrí Jelení vodopád. Vďaka svojej výške 24 metrov predstavuje 2. najvyšší útvar svojho druhu v celom národnom parku.

Vodopád sa nachádza na Jeleňom potoku, pravostrannom prítoku Čutkovského potoka. Je kaskádovitý, dvojetážový a celkom najkrajšia je jeho horná časť. Z odborného hľadiska ide o tzv. deštrukčný vodopád, čo znamená, že jeho výška i sklon sa v priebehu vekov pôsobením vody zmenšuje.

Jelení vodopád predstavuje jednu zo zastávok náučného chodníka Známa neznáma Čutkovská dolina. Chodník začína v ústí Čutkovskej doliny a sprístupňuje všetky najzaujímavejšie zákutia oblasti. Úsek pred vodopádom je kvôli náročnejšiemu terénu vybavený 84 schodmi. Nakoľko množstvo vody vo vodopáde v priebehu roka kolíše, najvhodnejšie je navštíviť ho na jar alebo v obdobiach po väčších dažďoch.

Naplánovať trasu bed Nájsť ubytovanie v okolí