Veľký Choč cez Likavský hrad

Domov>Veľký Choč cez Likavský hrad

Veľký Choč cez Likavský hrad

Oblasť: Chočské vrchy
Dĺžka trasy: 18.8 km
Trvanie: 7.5 h
Obtiažnosť: 4 - ťažká
Východisko: Likavka (centrum obce)
Koncovy bod trasy: Lúčky (centrum obce)
Prevýšenie: 1121 m
Stúpanie: 1337 m
Klesanie: 1337 m
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra
Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase
Možnosť prespania na trase
Časť trasy je potrebné prejsť na rebríkoch alebo reťaziach
Trasa s panoramatickým výhľadom
Pamiatka na trase
Trasa je sprístupnená aj v zime

TRASA:

Likavka – Likavský hrad – Sedlo Spuštiak – Stredná Poľana – Veľký Choč (1611 m n.m.) – Žimerová – Lúčky

Veľký Choč (1611 m n.m.) je jedinečný kopec, ktorý je vďaka svojej polohe a výške veľmi dobrým výhľadovým bodom. Ponúka ďaleké panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Vychutnáte si z neho netradičný pohľad na Západné Tatry a Liptov budete mať celý ako na dlani. Výstup na Veľký Choč je zaujímavý aj preto, že sa naň dá dostať z viacerých východiskových bodov. Túry sú možné z Valaskej Dubovej, Lúčok, Jasenovej, ale aj Vyšného Kubína.

Túra sa dá začať aj v Likavke, rázovitej obci pri Ružomberku. Táto trasa po je jedinečná aj tým, že prechádza po červenej značke popri Likavskom hrade, historickej pamiatke, ktorá určite stojí za návštevu. Trasa je pomerne členitá, postupuje cez horské cesty a lúky. Na križovatke Stredná poľana s trasou z Valaskej Dubovej sa nachádza nocľaháreň „Hotel Choč“. Najnáročnejšie je záverečné stúpanie z križovatky po zelenej značke na samotný vrchol Veľkého Choča (1611 m n.m.). Zostup z vrcholu smerom do lokality Žimerová je miestami ešte strmší a taktiež pomerne náročný. V obci Lúčky na konci trasy sa nachádzajú známe Kúpele Lúčky, AQUA-VITAL Park s termálnou vodou a wellness centrom, kde môžete po náročnej túre zrelaxovať, no tiež atraktívny Lúčanský vodopád.

Možnosti parkovania sú dostatočné a bezplatné, a to v oboch obciach. Dobrou voľbou sú dve autá, pričom jedno treba zaparkovať v Lúčkach pri AQUA-VITAL Parku a druhým sa dostať do Likavky na menšie parkovisko na konci obce, ktoré je určené pre výlety k Likavskému hradu.

Trasa je dostupná aj autobusovou dopravou, k východiskovému bodu trasy vás dovezie prímestský autobus z Ružomberka. Obec Likavka sa však nachádza neďaleko železničnej a autobusovej stanice v Ružomberku, čiže ďalšia možnosť je začať túru už priamo tu, kam vás aj na jej konci dovezie autobus z Lúčok. Pri štarte z Ružomberka je trasa dlhšia o cca 2 km. Cestovný poriadok >>>


Na samotnej trase nie sú žiadne horské chaty, no nájdeme tu dve núdzové nocľahárne. Na križovatke s trasou z Valaskej Dubovej sa nachádza nocľaháreň „Hotel Choč“ a v lokalite Žimerová je altánok s možnosťou núdzového prespania. Občerstviť alebo plnohodnotne najesť sa môžete až v obci Lúčky na konci trasy. Viaceré ubytovacie zariadenia sa nachádzajú ako v obci Lúčky tak aj v obci Likavka.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons