Baranec zo Žiarskej doliny

Domov>Baranec zo Žiarskej doliny

Baranec zo Žiarskej doliny

Oblasť: Západné Tatry
Dĺžka trasy: 17.4 km
Trvanie: 7.5 h
Obtiažnosť: 4 - ťažká
Koncovy bod trasy: ústie Žiarskej doliny
Prevýšenie: 1304 m
Stúpanie: 1482 m
Klesanie: 1482 m
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra, Okružná túra, Náučný chodník
Parkovisko platené
Autobusová zastávka na trase
Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase
Možnosť prespania na trase
Trasa je okruh
Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy
Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody
Pamiatka na trase

TRASA:

Ústie Žiarskej doliny – Holý vrch – Baranec (2184 m n.m.) – Žiarske sedlo – Žiarska chata – Ústie Žiarskej doliny

Baranec (2184 m n.m.) je vrch vynímajúci sa nad Liptovským Mikulášom. Spolu s Kriváňom je dominantnou súčasťou panorámy mesta a neodškriepiteľne patrí aj medzi jeden z najnavštevovanejších vrcholov Západných Tatier a celého Liptova. Jedným z dôvodov je aj skutočnosť, že trasa na Baranec môže byť okruhom, doplneným o zastávku na Žiarskej chate.

Túru začnete na platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny, odkiaľ pokračujete po žltej značke strmším stúpaním až nad hranicu lesa a rázcestie Holý vrch, z ktorého sú nádherné výhľady na celý Liptov. Po dosiahnutí vrchola majestátneho Baranca (2184 m n.m.) postupujete nenáročným klesaním cez Smrek do Žiarskeho sedla (1917 m n.m.) a ďalej výraznejším klesaním po zelenej a modrej značke Žiarskou dolinou až k Žiarskej chate, kde je možnosť celoročne sa občerstviť, prípadne aj prespať. Z chaty sa vám následne ponúkajú viaceré možnosti zostupu. Môžete pokračovať dole po asfaltovej ceste, využiť pôvodnú turistickú trasu po modrej značke cez les s náučným chodníkom, prípadne si prenajať horské kolobežky a na parkovisko – konečný bod trasy sa zviesť.

Parkovanie je možné priamo v Ústí Žiarskej doliny na platenom parkovisku s dostatočnou kapacitou.

Dobrú dostupnosť zabezpečuje taktiež aj miestna autobusová doprava z Liptovského Mikuláša. Konečná zastávka autobusu sa nachádza približne 400m od východzieho bodu trasy. Cestovný poriadok >>>

V obci Žiar aj samotnej Žiarskej doline sa nachádza viacero ubytovacích aj stravovacích zariadení. Na začiatku trasy sa nachádza Chata Kožiar s ponukou ubytovania aj stravovania a rovnaké služby celoročne poskytuje aj Žiarska chata, ktorá sa nachádza na trase.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons