Liptoviedky

Domov>Liptoviedky

SPOZNAJ PRÍBEHY ROZPRÁVKOVÉHO LIPTOVA

Rodinná hra v prírode

Kúzla, legendy, rozprávky, ten čarokrásny tajuplný svet plný záhadných tvorov s nadprirodzenými schopnosťami, podmanivé boje medzi dobrom a zlom lákajú všetkých – nielen deti, ale aj dospelých.

S novou rodinnou hrou LIPTOVIEDKY môžeš vstúpiť do rozprávky. Kedysi dávno na Liptove žili čarovné bytosti. Dnes nie je jednoduché nájsť ich, ale ak túžiš po dobrodružstve, môžeš natrafiť na miesta, kde rozprávka stále žije. Tie miesta sú dodnes čarovné a opradené tajomstvami.

Ako na to
Mapa Liptoviedky
Rozprávkové miesta
Výdajné miesta

Ako na to?

1. VYBER SI z mapy aspoň  3 rozprávkové miesta, ktoré chceš spoznať. Pozri mapu (PDF)

2. SPLŇ ÚLOHY  každé miesto ukrýva rozprávku s úlohami

3. ZÍSKAJ PEČIATKY po absolvovaní rozprávky a splnení úloh získaš pečiatku do Pamätníčka. Pamätník dostaneš zadarmo na každom rozprávkovom mieste. poznámka: pozri pozorne bod č.4

4. VYPLŇ KUPÓN po získaní minimálne 3 pečiatok s rôznymi rozprávkovými postavičkami nezabudni vyplniť kupón v PAMÄTNÍČKU (strana 18).

5. ODOVZDAJ KUPÓN kupón s 3 rôznymi pečiatkami odovzdaj na rozprávkovom mieste, ktoré si navštívil ako posledné (zoznam výdajných miest nájdeš v pamätníčku na strane 18)

6. DARČEK za odovzdaný a uznaný kupón dostaneš darček „CD Rozprávky Kronerovci so šiestimi klasickými ľudovými rozprávkami narozprávanými rodinou Kronerovou. poznámka: CD  je určené rodine, nie každému dieťaťu. Za pochopenie ďakujeme.

Pamätníček dostaneš na každom rozprávkovom mieste ZADARMO.

Za 3 pečiatky ťa odmeníme CD so šiestimi ľudovými rozprávkami.

Mapa rozprávkového Liptova – pozri mapu (PDF)

Rozprávkové miesta

Viete, čo je u nás nové? Že kde? Predsa na Liptove.

Povesť o Demiánovi a zakliatej doline Demänovskej

Jasná, Nízke Tatry

U nás na Liptove sa stále niečo deje. Tak napríklad v Demänovskej doline. Dnes je to krásny kút Slovenska, ale voľakedy bola zakliata. Naozaj. Aspoň o nej hovorili ľudia, ktorí tam žili. No, žili ako žili. Potok, ktorý cez ňu pretekal, hučal tak strašidelne, že sa mu všetci zďaleka vyhýbali. Po celej dĺžke dolinu lemovali ostré skaliská, ktoré vyzerali ako dračie zuby. A naozaj to boli zuby draka. Draka, čo mal tri hlavy a býval v najväčšej podzemnej jaskyne. Čo tam robil?

Dozvieš sa pri návšteve rozprávkového miesta Drakopark v Demänovskej Doline.

 

Navštíviť miesto

2 LiptoviedkyDobrodružstvá s Mikulášom

Liptovský Mikuláš

U nás na Liptove sa stále niečo deje. Tak napríklad v našom meste. Alebo, aby som bol presnejší, v mojom meste. Pretože ja a toto mesto sa voláme rovnako – Mikuláš. Mesto má názov Liptovský Mikuláš a mňa volajú svätý Mikuláš. Počuli ste o mne? Čudoval by som sa, keby že nie.

Aké dobrodružstvá s Mikulášom môžeš zažiť sa dozvieš v Informačnom centre v Liptovskom Mikuláši.

 

Navštíviť miesto

Ovečka Valaška

Čutkovská dolina, Ružomberok

U nás na Liptove sa stále niečo deje. Tak napríklad u nás na salaši. Keby ste ten salaš hľadali, tak ho nájdete v Čutkovskej doline. Áno, tej, ktorej dal meno obor Čutko. Obra už dávno nikto nevidel, ale Ovečkovcov môžete na salaši uvidieť. Ovečkovci, to je rodina ovečiek. Otec sa volá Baltazár Baran, mama Olinka Ovečková. Otec Baran má dozadu zahnuté rohy a keď zavelí ísť na pašu, jeho bľačanie počuť až v susednom chotári. Mama Ovečková je vždy voňavá a má vždy starostlivo nakrútenú vlnu. Majú jedinú dcérenku, malé jahniatko. bielučké ako bahniatko. Otec Baran dal vždy ráno signál ísť na pašu a mama Ovečková zaspievala takúto pesničku:

Akú pesničku zaspievala mama Ovečková sa dozvieš v rozprávkovom mieste U dobrého pastiera v Čutkovskej doline.

Navštíviť miesto
https://old2019.visitliptov.sk/zaujimavosti/farma-vychodna/

Rozprávka o Farmárikovi

Východná

U nás na Liptove sa stále niečo deje. Tak napríklad vo Východnej. Viete, kde je Východná? Predsa u nás, na Liptove. A prečo sa naša dedinka volá Východná?

Dozvieš sa pri návšteve rozprávkového miesta Farmy Východná.

Navštíviť miesto

Ako Lacko z domu ubzikol

Malinô Brdo, Ružomberok

U nás na Liptove sa stále niečo deje. Tak napríklad v Hrabovskej doline, kam vedie Medvedia cesta. Práve u nás, v Hrabovskej doline sa narodilo malé medvieďa. Nemalo tušenia o tom, že je medveď hnedý stredoeurópsky. Vedelo iba to, že sa volá Lacko. Macík Lacík. Macko Lacko. Pekne sa to rýmuje, však?

Ako Lacko z domu ubzikol sa dozvieš pri návšteve rozprávkového miesta Medvedej cesty v Hrabovskej doline.

Navštíviť miesto

Príbeh obra Čutka

Čutkovská dolina, Ružomberok

U nás na Liptove sa stále niečo deje. Tak napríklad v Čutkovskej doline. Vy neviete, kde je Čutkovská dolina? Akoby nie. To vie predsa každý. Čutkovská dolina je pri Ružomberku. Ale môžeme to povedať aj inak: Ružomberok je pri Čutkovskej doline. Ale viete aj to, kto dal meno Čutkovskej doline?

Dozvieš sa pri návšteve rozprávkového miesta Obrovo v Čutkovskej doline.

Navštíviť miesto

Rozprávka Aghartha

Žiarska dolina

U nás na Liptove sa stále niečo deje. V Žiarskej doline Janka a Janku privítala tabuľa s nápisom KRAJINA KRÁĽOVSTVA AGHARTHA – SV. BARBORA, ČASŤ MEDVEDIA ŠTOLŇA. Indície, ktoré na nich čakali na 2. zastávke, boli vcelku ľahké: Permoník – Patrónka baníkov – Zlato. Permoník nie je druh perníka, ani to nie je harmonika.

O tom, kto je Permoník sa dozvieš pri návšteve rozprávkového miesta Medvedia Štôlňa v Žiarskej doline.

Navštíviť miesto

Ako sa Tara a Tajo
vybrali na potulky svetom

Aquapark Tatralandia, Liptovský Mikuláš

U nás na Liptove sa stále niečo deje. Tak napríklad medzi Vysokou a Nízkou horou, blízko Liptovského mora… Jáj, vy neviete, že my máme Liptovské more? Nuž, turisti ho poznajú pod názvom Liptovská Mara. Teda: ešte raz. Medzi Vysokou a Nízkou horou, blízko Liptovského mora žili dvaja súrodenci. Tajo a Tara.

Koho stretli Tajo a Tara na potulkami svetom sa dozvieš pri návšteve rozprávkových miest Tatralandia alebo Tatrapolis.

Navštíviť miesto

9 LiptoviedkyLiptovskí valasi

KÚPELE LÚČKY

U nás na Liptove sa stále niečo deje. Tak napríklad u nás v Lúčkach. Vy neviete, kde sú Lúčky? Poviem vám to potichučky: tam, kde cvrlikajú cvrčky, rosa padá na papučky, sova kuká na kukučky, kde pečú chlieb z jemnej múčky,  kde aj kľučky majú rúčky, tam je obec zvaná Lúčky. Nájdete nás poľahučky. V Chočských vrchoch neďaleko Ružomberka, kde si vrabce čistia pierka. V Lúčkach tečie potôčik Lúčanka, ktorý ústi do Lučanského vodopádu. Lúčky, Lúčanka, Lučanský vodopád… Pýtate sa, prečo máme samé lúčne mená?  Nuž preto, lebo náš potok a podzemné pramene nie sú obyčajné. Sú zázračné!

O zdravej a liečivej vodičke v Lúčkach sa dozvieš pri návšteve rozprávkového miesta AQUA-VITAL Parku v Kúpeľoch Lúčky.

Navštíviť miesto

Príbeh motýľa Bešky

Vodný park Bešeňová

U nás na Liptove sa stále niečo deje. Tak napríklad u nás pod Chočom. Pod Chočom, pod Chočom žilo dievča s vrkočom. Na vrkoči malo sponku v tvare motýlika, ktorý jej daroval starý otec. Dievčatko sa volalo Barborka, ale všetci ju volali Baška. A čo ten motýlik? Aj ten mal nejaké milé meno? Veru nie. Bol to celkom obyčajný zapínací motýlik, ktorý mal za úlohu držať Baškine vlasy pohromade. Keďže bol v tejto službe dlhšiu dobu, bol trochu zošúchaný. Teda, aby sme povedali pravdu, bol riadne odretý. Baška sa rozhodla, že ho vymení.

Ako to s motýlikom dopadlo sa dozvieš pri návšteve rozprávkového miesta Vodný park Bešeňová.

Navštíviť miesto

Rozprávka o víle Betulke a Babylande

Villa Betula, Liptovská Sielnica

Stále sa tu niečo deje. Napríklad u nás, v Babylande. Jáj, že neviete, kde to je? Tak teda: dostanete sa k nám z troch svetových strán. Prvá, východná trasa vedie z Liptovského Mikuláša cez Liptovský Trnovec až k Liptovskej Sielnici – a ste u nás! Druhá, západná, ide od Ružomberka cez Bešeňovú a Potok.  A tá tretia, severná, vedie z oravského Zuberca. Jednoducho, všetky cesty sa stretajú v Babylande. Teraz už viete, ako sa k nám dostanete.

Ak chceš vedieť o najväčšej detskej ríši viac navštív rozprávkové miesto Villa Betula v Liptovskej Sielnici.

Navštíviť miesto

ZA 7 HORAMi
festival bábkových divadiel, 5.-7.7.2018

Liptovský Ján

Bonusovú pečiatku do tvojho pamätníčka môžeš získať na podujatí plnom rozprávok pre rodiny s deťmi v Liptovskom Jáne od 5. do 7. júla 2018. Čo môžeš zažiť na festivale sa dozvieš tu: https://old2019.visitliptov.sk/podujatie/festival-babkovych-divadiel-za-7-horami/

viac o podujatí

Výdajné miesta

Za odovzdaný a uznaný kupón dostaneš darček „CD s rozprávkami Kronerovci“ na týchto miestach od 15.6. do 30.9.2018  v čase otváracích hodín.

INFORMAČNÉ CENTRUM JASNÁ BIELA PÚŤ
Demänovská Dolina, 031 01 Liptovský Mikuláš
+421 907 886 644, www.jasna.sk

INFORMAČNÉ CENTRUM LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
Námestie mieru 1, 031 01 Liptovský Mikuláš
+421 44 16 11 86, www.mikulas.travel
 

INFORMAČNÉ CENTRUM ČUTKOVSKÁ DOLINA
Koliba u dobrého pastiera /
Čremošná 8684, 034 06 Ružomberok
+421 44 432 79 20, www.udobrehopastiera.sk

FARMA VÝCHODNÁ
Východná 465, 032 32 Východná
+421 949 860 944, www.farmavychodna.sk

LANOVÝ PARK – TARZANIA HRABOVO centrálne parkovisko
Hrabovská cesta, 034 01 Ružomberok
+421 908 861 317, www.tarzania.sk

OBROVO
Čremošná, 034 06 Ružomberok
+421 911 294 734, www.obrovo.sk

MEDVEDIA ŠTÔLŇA
Žiarska dolina, 032 05 Žiar
+421 907 051 141, www.stolna.sk
 

TATRAPOLIS
Ráztocká 1003, 031 05 Liptovský Mikuláš
+421 915 834 644, www.tatrapolis.sk

INFORMAČNÉ CENTRUM TATRALANDIA
Ráztocká 21, 031 05 Liptovský Mikuláš
+421 915 834 644, www.tatralandia.sk

KÚPELE LÚČKY, AQUA-VITAL Park
Lúčky 530, 034 82 Lúčky
+421 44 437 51 11, www.kupele-lucky.sk

VODNÝ PARK BEŠEŇOVÁ
COLOR TREE SHOP
Bešeňová 136, 034 83 Bešeňová
+421 917 998 844, www.besenova.com

VILLA BETULA RESORT***
Brnice 166, 032 23 Liptovská Sielnica
+421 907 812 327, www.villabetula.sk

Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons