Klin

Home>Klin

Klin

Area:
Dĺžka trasy: 21.7 km
Trvanie: 7.45 h
Obtiažnosť: 4 - difficulty
Východisko: Račkova dolina ústie
End point of the route: Račkova dolina ústie
Prevýšenie: 1278 m
Ascent: 1355 m
Descent: 1355 m
Typ: Hiking, Mountain ridge climbs, Theme path
Running trail
Free parking
Catering on the trail
Accommodation on the trail
Trail is accessible only in specified period of time / potential barriers on the trail
Panorama trail
Drinking water on the trail
Lake/Reservoir/Fishpond on the trail
Camping possibilities on the trail
ATC - Camp on the trail
Landmark on the trail

TRASA:

Račkova dolina ústie – Rázcestie Jamníckej a Račkovej doliny – Pod Klinom – Gáborove sedlo – Klin (2173 m.n.m.) – Račkove sedlo – Pod Klinom – Rázcestie Jamníckej a Račkovej doliny – Račkova dolina ústie

Račkova dolina patrí medzi hojne navštevované doliny v Liptove. Záujmu turistov sa teší aj kvôli Múzeu liptovskej dediny, ktoré je za obcou Pribilyna priamo pri hlavnej ceste a odbočke do doliny. Vyššie v doline nájdeme obľúbený autokemping Račkova dolina a niekoľko horských hotelov/penziónov. Dominantou Račkovej doliny je však Klin, vrchol s výškou 2173 m.n.m. Výstup naň patrí medzi veľmi vyhľadávané, a to hlavne kvôli jeho členitosti a úžasným panoramatickým výhľadom na celý región, no tiež na unikátne Račkové plesá, popri ktorých prechádza chodník.

Trasa sa začína pohodlnou širokou cestou, ktorá vás jemným stúpaním privedie až ku križovatke Račkovej a Jamníckej doliny. Nasleduje prudké serpentínové stúpanie, ktoré smeruje až na lesný chodník. Po pásme lesa nasleduje oblasť kosodreviny, kde sa ponúkajú krásne výhľady. Z ľavej strany sa ukazuje Jamnická dolina, za ktorou sa týči Baranec. Na pravej strane je zase Račkova dolina s Bystrou. Trasa je z časti okružná, pretože keď dorazíte na rázcestie Pod Klinom, môžete si zvoliť, ktorou stranou (či cez Gáborovo alebo Račkovo sedlo) sa smerom na Klin (2173 m.n.m.) vyberiete. Túru je možné si mierne predĺžiť a doplniť o návštevu vrchola Bystrá (2248 m.n.m.).

Možnosti parkovania sú bezplatné ale obmedzené. Lokalita pred ústím Úzkej doliny nie je vybavená oficiálnymi parkovacími plochami. Státie vozidiel je neorganizované najmä pozdĺž cesty v okolí východiskového bodu. Oficiálne platené parkovisko je niekoľko km nižšie pri Múzeu liptovskej dediny.

Autobusové spojenie je z Liptovského Mikuláša k Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline prípadne do obce Pribylina. Pre návštevníkov, ktorí sa vyberú na predmetnú túru autobusom je trasa dlhšia o 7 km po zelenej značke Skanzen Pribylina – ústie Úzkej doliny. Cestovný poriadok >>>

Na trase sa nenachádza žiadna horská chata. Núdzové ubytovanie je možné v Kolibe pod Klinom. Na začiatku trasy a v jej blízkom okolí je niekoľko horských hotelov a penziónov, kde je možné aj stravovanie reštauračného typu a tiež spomenutý autokemping.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons