HALLOWEEN TATRALANDIA

Domov>Blog>HALLOWEEN TATRALANDIA

HALLOWEEN TATRALANDIA

Láska zvykne mávať rôzne podoby a často dokáže prekonať aj zdanlivo nezdolateľné prekážky. Pritom, nie vždy musí ísť len o partnerský zväzok dvoch živých ľudí. Ako na to, ukázali návštevníkom v polovici novembra v akvaparku Tatralandia, ktorý sa stal miestom netradičnej svadby plnej rozprávkových postáv, krásnych kostýmov a zábavy pre celé rodiny.

Komu nie sú proti srsti príbehy zo záhrobia, musel si túto jedinečnú oslavu života a smrti vychutnať. Pestrofarebná a zároveň magická noc plná strašidiel, čudákov, ale aj vynikajúcej hudby a skvelej zábavy jednoducho zaujala. Bola totiž dôstojným vyvrcholením projektu, ktorý dával Tatralandii od septembra až do Vianoc rozprávkovo dušičkový nádych. Naplno sa tak ukázalo, že jeseň na Liptove aj vďaka mexickej oslave patrí k najfarebnejším a najkúzelnejším ročným obdobiam.

 

Takmer ako u Adamsovcov

Už pri vchode do akvaparku vítala hostí energická pani so svojím pomocníkom, pri ktorého pohyboch a mimike sa nedalo nesmiať. Chvíľami som sa prichytil pri otázke, či sa rozsype skôr jeho kufor, alebo on sám. Fanúšikovia rodiny Adamsovcov sa pri improvizovaných stretnutiach s touto dvojicou určite začali tešiť na strýka Festera. Namiesto neho sa nás ujal režisér a moderátor netradičného večera Vojto Bartko. „Máme tu množstvo hercov, animátorov a tanečníc. Každá postava má vlastný charakter a ani jedna nie je rovnaká. Ako vidíte, našim ľuďom stačí dať kostým a masku a už vedia, ako s tým naložiť,“ vychrlil zo seba spod silného mejkapu. Práve na detailoch si organizátori dali mimoriadne záležať, veď napokon, prípravám netradičnej svadby sa venovali niekoľko mesiacov. „Na kostýmoch sme robili od septembra. Len samotné líčenie trvalo vyše štyroch hodín a to aj napriek tomu, že na dokonalej vizáži sa podieľala aj profesionálna divadelná maskérka, ktorá vyhrala niekoľko svetových súťaží,“ voviedol nás do zákulisia príprav.

Viva México

Mnohým návštevníkom slušné spôsoby, žiaľ, nič nehovoria a na slávnostný obrad prišli takmer nahí. K plavkám tak aspoň nafasovali motýlik a do rúk svadobný punč. Prehliadka čudesných stvorení na neobyčajných miestach sa tak mohla začať. Ako prvý musel každému udrieť do očí smiešne vyzerajúci kostlivec na latríne. Stačilo potiahnuť splachovač a celá toaleta sa rozohrala krikľavými farbami. V podobnom duchu sa niesla výzdoba celého interiéru. „Hľadali sme tému, ako oživiť obdobie, ktoré nie je úplne typické pre akvapark,“ ujala sa nás po chvíli riaditeľka marketingu Tatry mountain resorts Sylvia Artzová a pokračovala vo vysvetľovaní. „K jeseni patria dušičky, alebo ak chcete halloween, čoraz modernejší aj v našich končinách. Nechceli sme však ísť klasickým americkým spôsobom, preto sme sa posunuli  do Mexika, kde zvyknú oslavovať sviatok mŕtvych. Napokon z toho vznikol celkom pekný koncept, ktorý je inšpirovaný mexickou svadbou kostlivcov a my sme sa práve na nej ocitli,“ ozrejmila dôvod dych vyrážajúcich dekorácií. Pri pohľade na bicyklujúceho sa kostlivca nad bazénom či jeho kolegyňu na plti viacerí zostali stáť s otvorenými ústami. Ich prekvapenie prerušili až hlasné zvuky bubnov, ktoré akoby vychádzali spod tmavej zeme.

Kto je živý a kto nie?

Hudba neustále silnela a jej rytmy strhávali mnohých do tanca. Boli aj takí, ktorí synchrónne s údermi dokonca aj plávali. Po niekoľkých minútach sa vďaka strhujúcemu predstaveniu skupiny Campana Batucada vlnili všetci. Tomu sa hovorí predjedlo ako remeň, no a po ňom už mohli začať servírovať hlavný chod – sobáš živého s mŕtvou. „Je to trochu netradičné spojenie, ktoré sme sa pokúsili hravou formou zhmotniť a uviesť do života. Syn hrobára Pablo Muerto si tak bez akýchkoľvek predsudkov môže vziať za ženu milovanú vykopanú kostričku,“ odhalil pred verejnosťou dlho utajovanú skutočnosť Vojto Bartko. Na mostíku nad bazénmi sa zrazu objavil zachmúrený, zhrbený mladík a jeho kŕčovitá, ledva chodiaca nevesta. Viete si zrejme predstaviť, ako dopadlo nasadzovanie prsteňov… Pre ich nešikovnosť oba skončili v bazéne a loviť ich museli pozvaní hostia. Napokon úspešne, aj keď pod chvíľou to vyzeralo, že neživý je skôr ženích, ako jeho nastávajúca.

Svadba pri vode

Zásnuby však boli iba prvý z piatich zaujímavých obrazcov v rámci svadobného dňa. Každý z nich sa odohral v inej časti Tatralandie, takže diváci sa rozhodne nemohli sťažovať na nudu. Spolu s hlavnými aktérmi sa totiž presúvali vždy na iné miesto a pri tom sa mohli zapojiť do bohatého svadobného diania. „Po zásnubách si nevesta vyberie šaty, potom sa učí svadobný tanec spolu s divákmi, prichádza dlho očakávaný obrad, hostina a na záver svadobná torta,“ prezradil ďalší sled udalostí režisér večera. Pomedzi scénky však umne vložil aj šteklivé tanečné vystúpenia napodiv skvele sa vlniacich smrtiek. Najmä silnejšia časť svadobčanov z nich nemohla odtrhnúť oči. Kam som sa pozrel, tam sa to mihalo krásnymi kostýmami a dokonale zvládnutými úlohami hercov, na ktorých sa prejavili roky praxe z bojníckeho Zámku strašidiel. Noci zázrakov však predchádzali mesiace príprav a výzdob, ktorými si mohli návštevníci Tatralandie spestriť zábavu od septembra až do Vianoc. „Najzložitejšie bolo nájsť ideu, ako uchopiť tento koncept. Prvotná myšlienka vznikla u nás, no na jej realizáciu sme nevyhnutne potrebovali profesionála. Za jedinečnými výtvormi, ktoré sú všade okolo nás, preto treba hľadať rukopis výtvarníka a umelca Jaroslava Čecha,“ doplnila Sylvia Artzová.

Možno príde aj potomok

Pri tvorení tohto projektu autori neopomenuli ani fakt, že podobné oslavy na Slovensku nemajú tradíciu a mnohí sa s nimi nevedia či nechcú stotožniť. Podľa Sylvie Artzovej však na tejto svadbe netreba zbytočne riešiť problémy života a smrti, lež celý program brať iba ako zábavu. „Práve preto sme sa rozhodli ísť mexickou cestou, ktorá je plná farebnosti, kúziel a radosti. Zosnulých tam vôbec neoplakávajú a aj koniec života berú ako súčasť bytia, dokonca tento sviatok dokážu oslavovať. Farby sú blízke aj nášmu akvaparku a preto sme ich týmto spôsobom chceli oživiť,“ nadchýna sa nádherne zdobeným interiérom. Pocitov a otázok mali všetci svadobčania v rámci Noche Misterio na rozdávanie. No zrejme nielen mne počas tejto netradičnej svadby napadlo, čo asi tak môže vzniknúť zo spojenia živého s mŕtvou. Nuž ktovie, možno na najbližšiu jeseň sa dočkáme aj nového prírastku do tejto zvláštnej rodiny. Ale nechajme sa radšej prekvapiť. „Túto magickú noc by bola škoda nezopakovať . Chceli by sme totiž u nás založiť tradíciu mexickej svadby kostlivcov. Už teraz môžem prezradiť, že pri druhom ročníku chystáme rozšírenie celej expozície a určite pridáme aj niekoľko noviniek,“ pošteklila moju zvedavosť Sylvia Artzová. Za seba môžem sľúbiť, že na druhý pokus sa polepším a na ďalšiu svadbu sa oblečiem, ako sa na správneho svadobčana patrí. Dám si plavky…

Druhý ročník NOCHE MISTERIO už 28.10.2017, viac TU

Článok bol uverejnený v letnom vydaní Tatry magazínu TU

Ďalšie zaujímavé články nájdete v letnom vydaní Tatry magazínu TU

Zdieľať túto stránku
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons